Ostatnie pożegnanie prof. Krzysztofa Skóry

W sobotę 20 lutego na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni odbył się pogrzeb profesora Krzysztofa Skóry – powszechnie cenionego naukowca, działacza ochrony przyrody i nauczyciela, który skutecznie zmieniał postrzeganie Morza Bałtyckiego w środowisku przyrodników, polityków i wśród ogółu społeczeństwa.

Skora-2

Skora-1Wśród ponad tysiąca żałobników uczestniczących w uroczystości, poza rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, naukowcami różnych dziedzin, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Uniwersytetu Gdańskiego, władz miejskich Gdyni i Helu, reprezentanci wielu organizacji przyrodniczych, wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, dziennikarze, a także politycy różnych opcji (w tym były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz były Minister Środowiska Maciej H. Grabowski). Liczba i różnorodny skład uczestników odzwierciedlał rzecz oczywistą – prof. Krzysztof Skóra był osobą nietuzinkową, powszechnie szanowaną – nawet przez tych, z którymi się spierał o dobro bałtyckiej przyrody.

Skora-3

W ostatnim pożegnaniu uczestniczyło też sześcioro członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody, w tym jej Przewodniczący, który złożył na grobie wieniec w imieniu koleżanek i kolegów z Rady.

Po uroczystości na cmentarzu w Instytucie Oceanografii Uniwersytet Gdańskiego w Gdyni odbyło się spotkanie wspominkowe, podczas którego uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wzruszających zdjęć z życia prof. Skóry oraz wpisać się do księgi kondolencyjnej. Podczas spotkania serwowano potrawy z bałtyckich ryb, których ochronę i zrównoważone, racjonalne użytkowanie (w tym kulinarne) promował zmarły.

Skora-4

Zdjęcia: A. Kepel

Niektóre ze zdjęć, udostępnione przez rodzinę prof. Skóry. można zobaczyć np. TUTAJ